Czy warto kupować najtańsze mieszanki traw?

trawaChcesz tanio obsiać trawą swój ogród albo podjazd do domu? W takim przypadku warto zapoznać się z różnymi ofertami producentów. Zanim jednak wykonasz zakup, sprawdź, co dokładnie kryje się w pudełku. Nie zawsze najtańsze mieszanki traw są tymi najlepszymi. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

 

Piękny, gęsty i soczyście zielony trawnik jest chyba marzeniem każdej osoby, która dba o ogród. Jeśli także chcesz go przygotować, należy wybrać właściwą mieszankę nasion traw. W sklepach czeka na nas wiele propozycji – od około 7 złotych za kilogram do aż 35 złotych za taką samą wagę. Skąd wynika tak duża różnica w cenie? Czy warto zdecydować się na droższą mieszankę, a może wystarczy nam ta tańsza? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami.

 

Wszystko zależy od gatunków traw

Na cenę mieszanki traw, oprócz polityki cenowej producenta, wpływa przede wszystkim rodzaj zastosowanego materiału siewnego. Gdy mówimy o trawie do wysiania, tak naprawdę mamy do czynienia z mieszankami różnych gatunków traw, które dobierane są tak, aby uzyskać określony efekt. W związku z tym wyróżniamy trawy rekreacyjne – użytkowe, dekoracyjne – gazonowe, a także uniwersalne, które łączą właściwości powyższych.

 

W najtańszych mieszankach traw nie znajdziemy wobec tego takich gatunków, które są bardzo drogie. Co więcej, często zamiast nich producenci stosują w takich mieszankach trawy pastewne, które są rzeczywiście bardzo tanie, ale są przeznaczone do użytku rolniczego.

 

Wśród traw pastewnych, które można spotkać w tanich mieszankach znajdują się między innymi takie jak życica westerwaldzka, wielokwiatowa i mieszańcowa oraz odmiany pastewne Naki, Nui, Tove życicy trwałej. Takie trawy stosuje się dla zwierząt.

 

Z kolei w tanich mieszankach nie znajdziemy w dużej ilości kostrzewy czerwonej rozłogowej i kępowej – jest to trawa o dekoracyjnym wyglądzie, która cechuje się wąskimi, delikatnymi blaskami liści i jednolicie zadarnia glebę. To drogi gatunek trawy, więc nie jest ona najczęściej używana w mieszankach tanich.

 

Dlaczego należy uważać na trawy pastewne?

Zatem wiemy już, że w najtańszych mieszankach traw nie znajdziemy drogich, ozdobnych gatunków, a zamiast nich producent może zastosować odmiany pastewne, które nie są przeznaczone do tworzenia przydomowych trawników.

 

Oczywiście, możemy w ogrodzie wysiać takie nasiona traw, ale nie uzyskamy oczekiwanego efektu. Zamiast gęstego, jednolitego trawnika uzyskamy trawnik kępkowy, miejscami przerzedzony, ponieważ trawy pastewne mają różne tempo wzrostu. Kolejnym minusem jest szybkość wzrostu – w mieszankach pastewnych stosuje się nasiona traw szybkorosnących, więc będziemy musieli częściej je kosić i nawet przy poświęceniu na pielęgnację trawnika dużej ilości czasu nie uzyskamy pożądanego efektu.

 

Warto też wskazać, że wśród traw pastewnych stosuje się też nasiona traw jednorocznych, dwuletnich i trzyletnich, które po tym czasie przestają rosnąć. W rezultacie trawnik zacznie wyglądać jeszcze gorzej i trzeba będzie zakładać go od nowa.

 

Jak wybrać dobrą i tanią mieszankę traw?

Jeśli zależy ci na zakupieniu mieszanki traw, która dawała atrakcyjny efekt i będzie trwała, najlepiej wybrać uznanego producenta. Dobre mieszanki traw oferuje między innymi Centrala Nasienna Pietrzak, z której ofertą można zapoznać się na stronie internetowej: http://cnpietrzak.pl/.

 

Warto też dokładnie zapoznać się z opisem mieszanki trawy. Na opakowaniu powinniśmy znaleźć wykaz wszystkich gatunków zastosowanych w mieszance wraz z ich składem procentowym.

 

Zatem najlepiej sprawdzić, co kryje się za niską ceną danej mieszanki trawy – czasami lepiej dopłacić, aby kupić taką, która spełni nasze wymagania pod każdym względem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *