Jaki okap kuchenny wybrać?

Okap kuchenny to obowiązkowy element w każdej kuchni. Ciężko wyobrazić sobie bez niego codzienne użytkowanie tego pomieszczenia. Na rynku znajdziemy tak wiele modeli, że każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze oczekiwania, czy też możliwości finansowe. Dobrze jest pamiętać, że okap bezpośrednio wpływa na aranżację wnętrza.

Okapy przyścienne

Okapy przyścienne cieszą się największą popularnością. Można je również spotkać pod nazwą okapów wertykalnych. Ich wielkim plusem jest to, że nie zajmują zbyt dużej ilości przestrzeni. Będą odpowiednie zarówno do dużych, jak i bardzo małych pomieszczeń. Na uwagę zasługuje także prosty i szybki montaż. Jest on całkowicie bezproblemowy, a więc z pewnością poradzimy sobie z tym samodzielnie. Modele o nowoczesnym designie będą idealne do współczesnych aranżacji. Nie są to toporne konstrukcje, które zniszczą wygląd starannie zaprojektowanej kuchni.

Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się modele ukośne o płaskiej formie. Takie okapy są minimalistyczne, a zarazem atrakcyjne pod względem wizualnym. Oczywiście są one również funkcjonalne, a więc świetnie spełniają swoje główne zadanie. Będzie to doskonały wybór dla osób wysokich, które mają dość tradycyjnych okapów. Modele ukośne zmniejszają ryzyko przypadkowego uderzenia się w głowę.

Okapy blatowe

Okapy blatowe zwane również nablatowymi są coraz chętniej wybierane. Gwarantują one wysoki komfort użytkowania oraz ponadprzeciętną funkcjonalność. Takie okapy kuchenne umieszczane są bezpośrednio przy płycie grzewczej. Innowacyjna konstrukcja zapewnia skuteczne filtrowanie, co przekłada się na wygodę eksploatacji. Występują one w formie ruchomej oraz stałej.

Okapy kuchenne stałe przez cały okres użytkowania znajdują się w jednym położeniu. W przypadku formy ruchomej mogą one zostać umieszczone w wyciągu blatowym obok płyty grzewczej. Wybór zależy w dużej mierze od wielkości danego pomieszczenia. Najważniejsze jest to, aby okap nie utrudniał przemieszczania się. Minusem tego typu produktów jest skomplikowany montaż, który wymaga wsparcia fachowców.

Okapy nadpiekarnikowe

Okapy kuchenne nadpiekarnikowe wybierane są głównie przez osoby, które posiadają sprzęt w zabudowie. Uznawane są one za ekskluzywne, gdyż usatysfakcjonują one najbardziej wymagające osoby. Dzięki nim można zwiększyć funkcjonalność posiadanego piekarnika. Będzie to doskonały wybór w przypadku, gdy często korzystamy z tego urządzenia. Z pewnością w ten sposób zwiększymy standard wnętrza.

Jak sama nazwa wskazuje, nadpiekarnikowe okapy kuchenne montowane są nad piekarnikiem. Wynika to z faktu, że większość piekarników posiada kanał wentylacyjny w górnej części drzwiczek. Wśród tego rodzaju okapów znajdziemy nawet modele, które wyposażone są w szufladę grzewczą na talerze. Oczywiście trzeba liczyć się z faktem, że produkty zaawansowane technologicznie są droższe niż klasyczne. Podczas wyboru należy kierować się przede wszystkim wysoką jakością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *