Ustawianie anteny satelitarnej – jak zrobić to samemu?

Chcesz odbierać w domu telewizję satelitarną? W takim przypadku musisz odpowiednio ustawić jej antenę. Prace może wykonać monter, ale także można przeprowadzić je we własnym zakresie. Sprawdź, jak zamontować i ustawić antenę satelitarną tak, aby uzyskać dostęp do ulubionych programów!

Aby zacząć korzystać z telewizji satelitarnej, konieczny jest montaż anteny satelitarnej, a następnie jej właściwe ustawienie. Poniżej prezentujemy, w jaki sposób wykonać prace krok po kroku.

Montaż anteny satelitarnej

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce do wykonania instalacji. Najlepiej montaż anten satelitarnych wykonać w miejscu zapewniającym dobrą widoczność w kierunku południowym. Ważne, aby pomiędzy anteną a niebem nie znajdowały się przeszkody, na przykład inne budynki lub drzewa.

W następnym kroku należy zebrać potrzebne materiały do wykonania prac.Do wykonania montażu potrzebne są materiały jak:

  • antena wraz z masztem lub wspornikiem
  • kabel antenowy zewnętrzny
  • złącza typu „F” dopasowane do kabla koncentrycznego
  • narzędzia montażowe i pomiarowe, między innymi wkrętak, wiertarka, kątomierz, miara, kołki rozporowe, taśma izolacyjna

W następnym kroku można już rozpocząć prace montażowe. Instalacja anteny satelitarnej rozpoczyna się od zamontowania masztu albo wspornika, na którym umieszcza się talerz. Gdy w pobliżu położona jest instalacja odgromowa, należy podłączyć do niej maszt lub wspornik.

Po zamontowaniu wspornika można wykonać podłączenie kabla antenowego. W przypadku kabla dłuższego niż 30 metrów konieczne jest zastosowanie wzmacniacza sygnału. Należy unikać ostrego zaginania przewodu.

Aby wykonać na kablu koncentrycznym złącze typu „F”, należy odpowiednio usunąć z niego osłonę, odsunąć metalowy oplot i osadzić złącze. Należy zwrócić uwagę, aby metalowy oplot nie stykał się z żyłą środkową.

Ustawienie anteny satelitarnej

Gdy wszystkie elementy są już podłączone, można przejść do kolejnego kroku, jakim jest ustawianie anteny satelitarnej. Ustawienie dobiera się w zależności od lokalizacji, biorąc pod uwagę trzy kąty:

  • A – kąt konwertera
  • B – kąt elewacji
  • C – kąt od kierunku południe

Zestawienia odpowiednich kątów w zależności od lokalizacji można znaleźć na stronach internetowych. Podczas ustawiania właściwych parametrów należy także zwrócić uwagę na wskazania siły i jakości na planszy na ekranie telewizora.

Należy wtedy wykonać odpowiednią regulację parametrów. Przy dobieraniu odpowiednich parametrów należy zwrócić uwagę na maksymalny parametr jakości, nawet wtedy, gdy będzie oznaczać to zmniejszenie siły sygnału. Po wykonaniu regulacji należy odczekać chwilę, aby obraz mógł się ustabilizować. Należy też pamiętać o tym, żeby wszystkie czynności wykonywać z precyzją. Przy ustawianiu anteny liczy się każdy milimetr. Dzięki temu można odbierać programy bez zakłóceń.

Dodatkowe porady dotyczące właściwego ustawienia anteny satelitarnej można naleźć bezpośrednio na stronach operatorów, kierując się instrukcjami montażu i ustawienia.

W przypadku, gdy ustawianie anteny satelitarnej nie jest możliwe, w takim przypadku warto zwrócić się do montera. Specjalista wykona profesjonalny montaż, a następnie ustawi i wyreguluje antenę tak, aby zapewniała ona odbiór programów w najwyższej jakości.

Podsumowanie

Samodzielne ustawianie anten satelitarnych wymaga czasu i wiedzy, jednak nie jest procesem skomplikowanym. Dzięki temu można zaoszczędzić swój czas i dodatkowo pieniądze. Jeżeli jednak pojawiają się problemy związane z wykonaniem instalacji, najlepiej zdecydować się na fachowca, który będzie mógł przeprowadzić profesjonalny montaż i ustawić antenę w odpowiedniej pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *