Klub Barlinek Industria Kielce (VIVE Kielce) – poznaj bliżej jego historię i osiągnięcia!

Barlinek Industria Kielce to klub piłki ręcznej z siedzibą w Kielcach, który znany również jako Vive Kielce. Klub ten odnosi znaczące sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Sprawdź najważniejsze informacje o tym klubie sportowym?

Alex Dujszebaev Vive Kielce

O klubie sportowym Barlinek Industria Kielce

Barlinek Industria Kielce to klub, który ma bogatą historię i ugruntował swoją pozycję jednej z najbardziej utytułowanych drużyn piłki ręcznej w Polsce.

Ma on na swoim koncie wielokrotne mistrzostwo Polski, a także jest zdobywcą Pucharu Polski. Drużyna regularnie występuje również w europejskich rozgrywkach, w tym w Lidze Mistrzów, gdzie ma na swoim koncie znakomite występy, awans do finału i zwycięstwo w rozgrywkach w sezonie 2016.

Klub ma oddaną rzeszę kibiców, a mecze u siebie rozgrywa na Hali Legionów w Kielcach. Klub ma żółto-biało-niebieskie barwy, a jego maskotką jest Dzik Kiełek.

Historia klubu Barlinek Industria Kielce

Barlinek Industria Kielce jest klubem sportowym, który ma wieloletnią historię. Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia z kalendarium klubu:

Założenie klubu

Klub Barlinek Industria Kielce – Vive Kielce powstał w 1965 roku jako Iskra Kielce. Początkowo zawierał on jedynie sekcję męską, natomiast w 1968 roku zaczęła działalność także sekcja żeńska.

Rozwój klubu

W początkowych latach klub występował w niższych klasach rozgrywkowych polskiej piłki ręcznej, ale szybko zaczął wspinać się po drabinie sukcesu i do ekstraklasy awansował już w 1975 roku.

Zmiana nazwy na Vive Kielce

W 2002 roku klub zmienił nazwę na Vive Kielce w wyniku podpisania umowy sponsorskiej z marką VIVE Textile Recycling, której właścicielem jest Bertus Servaas – polski przedsiębiorca wywodzący się z Holandii.

Zmiana nazwy na Barlinek Industria Kielce

Od 2023 roku klub nazywa się Barlinek Industria Kielce.

Krajowe sukcesy

Barlinek Industria Kielce jest obecnie jedną z dominujących sił w polskiej piłce ręcznej. Klub zdobył wiele tytułów w rozgrywkach ligowych w Ekstraklasie i w Superlidze, w Pucharze Polski, a także wygrywał Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych. Klub od wielu lat utrzymuje wysoki poziom w krajowej lidze i konsekwentnie zdobywa najwyższe tytuły.

Osiągnięcia międzynarodowe

Barlinek Industria Kielce ma na swoim koncie również znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. W sezonie 2015/2016 wygrał prestiżową Ligę Mistrzów. Klub również brał udział w rozgrywkach IHF Super Globe, Pucharu Zdobywców Pucharów oraz w Pucharze EHF.

Barlinek Industria Kielce – trenerzy

Obecnym trenerem klubu jest Tałant Dujszebajew, który sprawuje tę funkcje od 2014 roku. To kirgiski trener piłki ręcznej, który również jest byłym zawodnikiem. Drugim trenerem jest Krzysztof Lijewski.

Barlinek Industria Kielce – hala sportowa

Do 2006 roku klub rozgrywał swoje mecze w hali sportowej zlokalizowanej przy ulicy Krakowskiej w Kielcach. Była to niewielka hala licząca jedynie około 1600 miejsc.

Gdy w 2006 roku oddano do użytkowania Halę Legionów w Kielcach, to właśnie ona stała się głównym miejscem rozgrywek tego klubu sportowego. Hala ta liczy sobie 3030 miejsc siedzących, natomiast jej widownia może być powiększona o kolejne miejsca przez dostawienie trybun i maksymalnie mieści do 4200 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *