Jak banki prowadzą konto osobiste

Zapewne wielu z nas posiada rachunek w banku dla własnej wygody. Nie ma co ukrywać, że starodawne odkładanie do skarpety odeszło do lamusa i teraz żaden najbardziej zagorzały przeciwnik banków i kont osobistych nie znajdzie argumentu przeciw nim. Kiedyś można było powiedzieć, że zostawianie pieniędzy w banku groziło ich utratą, jako że właściciel mógł zbankrutować i nie móc wypłacić gotówki.

konto osobiste


Tak miało miejsce podczas czasów wielkiego kryzysu w latach ’40, gdy doszło do krachu. Banki zaczęły bankrutować, a konto osobiste, które założyłeś mogło równie dobrze zostać zlikwidowane bez możliwości wypłacenia ci gotówki. Od tamtego czasu na szczęście wiele się zmieniło i prawo chroni klientów przed podobnymi wpadkami.


Dlaczego banki oferują konto osobiste?


Aby zrozumieć, jaką korzyść mają ludzie biorący odpowiedzialność za twoje pieniądze, należy cofnąć się nieco w czasie do Włoch, gdzie narodziła się cała bankowość.
W renesansowej Italii, zwłaszcza w Wenecji i innych portach handlowych, kwitł handel. Kupcy częstokrotnie mieli problemy z wymianą waluty, dlatego powstali ludzie zajmujący się wymianą. Z czasem doszli do wniosku, że bezpieczniej i łatwiej jest wystawić komuś weksel, że posiada on pieniądze zostawione u niego, niż kazać targać je ze sobą do innego miasta. W ten sposób powstał depozyt bankowy, prototyp konta osobistego.


Sama nazwa banku też wywodzi się z Włoch. „Banco” to po włosku „ława”, na której załatwiano wszelakie formalności. Konto osobiste zatem na początku miało postać bezpośredniego kontaktu z bankierem.


Obecnie bankowość rozwinęła się na tyle, że nie potrzebujemy żadnych ławek do załatwiania spraw. Za to idea konta osobistego pozostała. Powierzamy pieniądze instytucji, a w zamian oni mają prawo wykorzystywać je do pomnażania zasobności. Nazywa się to obracanie kapitałem. Bank oczywiście jest zobowiązany do bezzwłocznego wypłacenia ci gotówki, ale zazwyczaj nie robisz tego co chwilę, więc ma on czas na pomnożenie tego kapitału.


W zamian za taki układ bank może zaoferować klientom kredyty, a także formy powiększania kapitału w postaci lokat. Bank zajmuje się także wymianą waluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *