Kupić zmywarkę do naczyń, czy zmywać ręcznie?

Jeżeli zadać komuś pytanie, jakie sprzęty AGD są niezbędne w kuchni, to prawdopodobnie większość ludzi wskaże na lodówkę, płytę kuchenną, kuchenkę, piekarnik, czajnik czy toster.
Wydaje się też, że coraz większa liczba osób nie wyobraża sobie kuchni bez jeszcze jednego sprzętu AGD, a mianowicie bez zmywarki. Jeszcze kilka lat temu zmywarka była uważana za luksus i przejaw snobizmu, natomiast obecnie staje się wręcz niezbędnym elementem w każdej kuchni, tak jak telewizor czy inne sprzęty RTV w każdym pokoju lub salonie.

Owszem, w dalszym ciągu są zwolennicy ręcznego mycia naczyń. W jakich warunkach mycie ręczne wydaje się lepszym rozwiązaniem?

Osoby mieszkające samotnie albo nawet para nie mają zbyt wielu naczyń do mycia w ciągu dnia. Trudno też gromadzić brudne talerze i garnki przez cały tydzień, aby je umyć w zmywarce. Po pierwsze jest to mało higieniczne, a po drugie pod koniec tygodnia mogłoby się okazać, że brakuje czystych sztućców czy kubeczków. Dlatego też, posiadanie zmywarki prawdopodobnie nie byłoby zbyt potrzebne.
Także tradycjonaliści wola podejść do problemu brudnych naczyń w sposób standardowy. Niektórzy również boją się najnowocześniejszych technologii, a są też tacy, którzy z góry nie wierzą w skuteczność mycia zmywarek i uważają, że to zbędne wyposażenie domu/mieszkania.

Jednak, chyba nikt nie ma wątpliwości, że popularność oraz powszechność zmywarek będzie wzrastać i to z kliku powodów. Mycie brudnych naczyń w zmywarkach pozwala na dużą oszczędność wody. W przypadku zmywania ręcznego, z reguły woda leci cały czas, a nawet jak ktoś myje w misce, to i tak musi naczynia opłukać. Zmywarka cały czas filtruje wodę, więc pobór wody jest naprawdę bardzo niski.
Dzięki zmywarce bardzo oszczędzamy czas oraz własne siły. Wystarczy pomyśleć, ile minut i energii trzeba poświęcić na ręczne zmycie naczyń po obiedzie na cztery osoby. A w zmywarce, to kilka minut na załadowanie i wyjęcie naczyń. Zmywarki gwarantują także większą higieniczność oraz czystość naczyń, nie tylko z powodu silnego detergentu, ale także dzięki wyższej temperaturze niż w przypadku zmywania ręcznego.

Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że zmywarka to naprawdę niezbędne wyposażenie domu/mieszkania i niezwykle funkcjonalny sprzęt AGD, który okazuje się bardzo pomocny w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *