Zachowanie

Przy stole powinniśmy zachowywać się w odpowiedni sposób. Do stołu siadamy po to, by zjeść posiłek, często w towarzystwie innych nam osób – nie koniecznie domowników, których znamy doskonale.

Zdarzają się sytuacje, gdzie posiłek jadamy z zupełnie nieznanymi nam ludźmi. Wówczas nasze zachowanie ma wielkie znaczenie. Liczy się kultura i sposób naszego bycia. Podczas spożywania posiłku nie rozmawiamy, nie jest to zbyt kulturalne. Uważajmy również na to, by danie nie spadło nam z talerza, używajmy sztućców i serwetek.

Czasami organizator przyjęcia wyznacza nam kto gdzie ma siedzieć – powinniśmy to uszanować i kierować się takimi wskazówkami. Panowie powinni zadbać o panie. Odsuwają krzesła od stolików, pomagają usiąść, nalewają wino czy inne napoje. Czasami w takich rzeczach wyręcza nas kelner lecz przecież nie zawsze i nie w każdym miejscu jest taka osoba obsługująca jedzących gości. Zwracajmy uwagę na nasze zachowanie – świadczy ono o naszej kulturze. A chcemy być postrzegani jako ludzie kulturalni.